Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie domu na nadchodzącą zimę. Jednym z najważniejszych elementów jest uszczelnienie okien i drzwi, które pozwoli utrzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń oraz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. W tym artykule dowiesz się jak prawidłowo przeprowadzić ten proces.

1. Sprawdź stan okien i drzwi

Pierwszym krokiem do dobrze uszczelnionych okien i drzwi jest dokładne sprawdzenie ich stanu. Jeśli masz stare drewniane ramy lub skrzydła, koniecznie przejrzyj je pod kątem ewentualnych ubytków czy pęknięć. Takie miejsca są szczególnie narażone na przedostawanie się wilgoci oraz powietrza.

Następnie należy ocenić kondycję gumowych uszczelek – czy nie są one już spróchniałe lub porowate? To właśnie dzięki nim możliwe jest uzyskanie dobrego efektu izolacyjnego między ruchomymi częściami stolarki a otworem w ścianie.

2. Wybierz odpowiednie materiały

Kolejny etap to wybranie odpowiednich materiałów do wykonania prac naprawczych bądź modernizacji starych okien i drzwi. W przypadku uszczelek, warto zainwestować w te wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz nie ulegną szybkiemu zużyciu.

Jeśli natomiast stwierdzisz większe ubytki lub pęknięcia w drewnie ram czy skrzydeł, koniecznie użyj specjalnego kitu do naprawy takich miejsc. Pamiętaj również o wyborze odpowiedniego kleju – najlepiej sprawdzi się ten przeznaczony do łączenia różnych powierzchni.

3. Przeprowadź prace naprawcze

Po dokładnym przygotowaniu wszystkich potrzebnych materiałów przyszedł czas na właściwe prace naprawcze. Jeśli masz stare drewniane okna i drzwi, najważniejszym elementem jest ich gruntowne oszlifowanie przed aplikacją nowych warstw farby bądź lakieru chroniącego przed wilgocią.

Następnie należy wymienić stare uszczelki gumowe na nowe oraz zaaplikować kit tam gdzie występują widoczne ubytki lub pęknięcia w drewnianych częściach stolarki budowlanej.

4. Zastosuj dodatkowe rozwiązania izolacyjne

Aby jeszcze lepiej zadbać o szczelność swoich okien i drzwi, warto zastosować dodatkowe rozwiązania izolacyjne. Jednym z nich są specjalne taśmy uszczelniające, które można nakleić na ramy okienne lub drzwiowe w miejscach gdzie występuje szczelina między nimi a ścianą.

W przypadku starych drewnianych okien i drzwi, dobrym pomysłem jest również zamontowanie listew dystansowych pomiędzy skrzydłami a ościeżnicami. Dzięki temu unikniemy przeciągów oraz utraty ciepła przez niepożądane szczeliny.

5. Regularnie konserwuj swoją stolarkę

Aby zapewnić sobie długotrwałą izolację termiczną oraz oszczędności na kosztach ogrzewania, ważna jest regularna konserwacja naszej stolarki budowlanej. Co jakiś czas należy sprawdzić stan uszczelek gumowych czy też ewentualnych ubytków w drewnie i dokonać napraw bądź wymiany potrzebnych elementów.

Ponadto warto zadbać o odpowiednie malowanie lub lakierowanie powierzchni aby chronić je przed działaniem wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych takich jak promienie UV czy opady deszczu czy śniegu.

Na podsumowaniu możemy więc stwierdzić, że dobrze przygotowane do sezonu jesienno-zimowego okna i drzwi to klucz do utrzymania ciepła wewnątrz naszego domu oraz oszczędności na kosztach ogrzewania. Warto zadbać o regularne przeglądy i konserwację stolarki budowlanej aby uniknąć niepotrzebnych strat energii oraz zapewnić sobie komfortowe warunki mieszkania przez cały rok.